Committee Membership List 

53 River Street Master Plan Committee

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Don Boyle
Peter Berry
John Cook
William Klauer
Louis York
Robert Whittlesey
Michele Holland
William Alesbury
Peter Hocknell

Acton 2020 Committee

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Andrew Brockway, Chair
John Sonner
Ann Corcoran, Associate
Benjamin Bloomenthall
Shantaram Nadkarni

6/30/19
6/30/17
6/30/19
6/30/20
6/30/20

Acton-Boxborough Cultural Council

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Sunanda Sahay
Linda Mayer
Dawn Wang
Palma Cicchetti
Diane Nestorova
Karen Myers
Jin Hong Yang
Priyadersini Eramath Murali
Vivian Birchall

6/30/18
6/30/18
6/30/18
6/30/18
6/30/19
6/30/21  
6/30/21
6/30/21
6/30/21

Acton-Boxborough School Committee

Katie Green, Selectmen Liaison
Diane Baum
Yi Zhang
Amy Krishnamurthy
Maya Minkin
Paul Murphy
Deanne O'Sullivan
Angie Tso
Brigid Bieber
Mary Brolin
Maria Neyland
Kathleen Neville

2018
2019
2020
2020
2020
2018
2019
Boxborough
Boxborough
Boxborough
Boxborough

Acton Community Housing Corporation

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Nancy Tavernier
Corrina Roman-Kreuze
Bernice Baran
Jennifer Patenaude
Lara Plaskon
Robert Van Meter
Dan Buckley, Associate

6/30/17
6/30/17
6/30/20
6/30/21
6/30/19
6/30/19
6/30/17

Acton Dog Park Committee 

Joan Gardner, Selectmen Liaison
Clare Siska
Mike Perry
Tom Gillispie
Karen Martin
Fred Kinch

6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19

Acton Housing Authority

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Robert Whittlesey, Chair
Bernice Baran
Nancy Kolb
Ryan J. Bettez

2019
2021
2022
2020

Acton Nursing Services Advisory Committee

Katie Green, Selectmen Liaison
Charlie Kadlec
Jean Lane
Florence Ross
Adrian Hancock
Ellen Feinsand
Tami Gouveia

6/30/19
6/30/18
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/18

Board of Assessors

Jon Benson, Selectmen Liaison
Carol Leipner Srebnick, Chair
Susan Miller

6/30/20
6/30/21

Board of Health

Katie Green, Selectmen Liaison
Joanne Bissetta
Michael Kreuze
William McInnis
Mark Conoby
William Taylor
Thomas Jacoby
Rekha Singh, Associate

6/30/19
6/30/18
6/30/19
6/30/19
6/30/21
6/30/20
6/30/20

Board of Selectmen

Katie Green, Chair
Joan Gardner, Vice Chair
Jon Benson, Clerk
Janet K. Adachi
Peter J. Berry
2019
2020
2021
2019
2020

Cable Advisory Committee

Jon Benson, Selectmen Liaison
Oleg Volinsky
Terence Lobo
Richard Logan
Steve Davidson
John Covert
Christine Simone

6/30/19
6/30/19
6/30/20
6/30/20
6/30/21
6/30/21

Capital Improvement Planning Committee

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Stephen Barrett
Jon Churchill
Claire Jeanotte
Steve Noone

6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19

Cemetery Commission

Joan Gardner, Selectmen Liaison
Joseph Will
William Klauer
Dana Snyder-Grant

6/30/17
6/30/19
6/30/20

Commission on Disabilities

Joan Gardner, Selectmen Liaison
Madeleine Harvey, Chair
Elizabeth Franklin
Daniel Factor
Ann Corcoran
Leslie Johnson
Joan Burrows, Associate
Frances J. Osman, Associate

6/30/19
6/30/18
6/30/19
6/30/21
6/30/19
6/30/19
6/30/21

Community Preservation Committee

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Victoria Beyer
Ray Yacouby
Joseph Will
Nancy Kolb
Walter Foster
William Alesbury
Amy Green
Dean Charter
Carolyn Kilpatrick, Associate
6/30/20
6/30/17
6/30/19
6/30/17
6/30/17
6/30/18
6/30/17
6/30/18
6/30/21
6/30/19

Conservation Commission

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Terry Maitland
William Froberg
Amy Green
James Colman
Jennifer Stolz
Tim McKinnon
Suzanne Flint

6/30/18
6/30/21
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/21

CPA Study Committee

Peter Berry
William Klauer 
Corrina Roman-Kreuze
Ray Yacouby
Roland Bourdon 
Walter Foster
Carolyn Kilpatrick
Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member

Design Review Board

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Holly Ben-Joseph, Chair
Peter Darlow
David Honn
Kimberly Montella
Emilie Ying

6/30/19
6/30/21
6/30/17
6/30/17
6/30/21

Economic Development Committee

Jon Benson, Selectmen Liaison
David Foley
Lawrence Kenah
Chingsung Chang
Derrick Chin
David Didriksen
Peter Daniel
Josh Fishel
Shirley Ming
Jon Benson
Ann Chang

6/30/17
6/30/20
3/28/18
6/30/20
6/30/19
6/30/20
6/30/20
6/30/20
6/30/21
6/30/20

Finance Committee

Jon Benson, Selectmen Liaison
Jason Cole, Chair
Michael Majors
Roland Bourdon, III
Stephen Noone
Dave Wellinghoff
Jeff Bergart
Christi Andersen
Thomas Farley
Christine Russell
Sahana Purohit, Associate

5/31/21
5/31/17
5/31/19
5/31/19
5/31/21
5/31/20
5/31/20
5/31/20
5/31/18
5/31/20

Green Advisory Board

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Eric Hudson, Chair
Dennis Loria, Vice-Chair
Mary Smith
Cameren Cousins
Stephen Lowe
Mona Chandra, Associate

6/30/19
6/30/19
6/30/20
6/30/21
6/30/19
6/30/21

Historic District Commission

Jon Benson, Selectmen Liaison
David Honn, Chair
Anita Rogers
Ronald Regan
Fran Arsenault
Allison Casazza
Maria Crowley
David Shoemaker, Alternate

6/30/17
6/30/19
6/30/19
6/30/21
6/30/19
6/30/20
6/30/19

Historical Commission

Katie Green, Selectmen Liaison
William Klauer, Chair
Bradford Maxwell
Victoria Beyer
William Dickinson
Douglas Herrick

6/30/20
6/23/20
6/30/21
6/30/19
6/30/20

Land Stewardship Committee

Janet Adachi, Selectman Liason
Joseph Holmes, Chair
Joe Will, Clerk
Bruce Rachman
Laurence Ullmann
Robert Guba
Robert Farra
John Watlington
Joseph Holmes
Jezanna Gruber
Dale Chayes, Associate
Andy Gatesman, Associate
Joshua Haines, Associate
Philip Keyes, Associate
Gary Kilpatrick, Associate
Nan Millett, Associate
James Salem, Associate
Sherman Smith, Associate
James Snyder-Grant, Associate
Jason Temple, Associate
Todd Tsakiris, Associate


6/30/19
6/30/20
6/30/19
6/30/21
6/30/21
6/30/20
6/30/19
6/30/19
6/30/21
6/30/21
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19

Main Street Master Plan Special Committee  

Katie Green, Selectmen Liaison
Mike Majors
Ryan Bettez
Cameron Cousins
David Brown
William Mullin
Ann Chang 

6/30/18
5/23/17
5/23/17
5/23/19
5/23/17
6/30/19

Open Space Committee

Katie Green, Selectmen Liaison
Terry Maitland
Matt Mostoller
Andrew Magee
Dick Hatfield
Ye Emilie Ying
William Hill
Dave Marshall

6/30/19
6/30/19
6/30/17
6/30/20
6/30/20
6/30/20
6/30/21

Planning Board

Joan Gardner, Selectmen Liaison
Ray Yacouby, Chair
Derrick Chin
Bharat Shah
Anping Liu
Ye Emilie Ying
Jon Cappetta

6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/21
6/30/21
6/30/22

Recreation Commission

Katie Green, Selectmen Liaison
Joseph Will
Stephen Trimble
Barbara Willson

6/30/18
6/30/20
6/30/20

Sidewalk Committee

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Anthony Victor
Cameron Cousins
Dennis Caristi

6/30/19
6/30/19
6/30/20

South Acton Train Station Advisory Committee

Jon Benson, Selectmen Liaison
Mary Moran
David Martin
Sean Hanley
David Wellinghoff
R. Luke Evans
Amanda Steinberg

Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member
Standing Member

Transportation Advisory Committee

Joan Gardner, Selectmen Liaison
Bengt Muten
James Yarin
James Citro
Frances J. Osman
R. Luke Evans

6/30/18
6/30/21
6/30/21
6/30/20
6/30/21

Volunteer Coordinating Committee

Peter J. Berry, Selectmen Liaison
Charles Aaronson
Hart Millett
Jennifer Querbes
Gregory Hutchins
Xuan Kong
Fang Yang

6/30/18
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19
6/30/19

Water Resource Advisory Committee

Joan Gardner, Selectmen Liaison
Ron Beck
Robert Sekuler
Lucy Kirshner, Associate
Barry Rosen (Water District)
Matthew Mostoller (Water District)

6/30/21
6/30/20
6/30/21
6/30/19
6/30/18

West Acton Sewer Action Advisory Committee

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Ann Chang
Garry McCarthy
JD Head
Peter Henry
Samuel Rice
Joanne Bissetta
David Wellinghoff
John Cappetta

 Zoning Board of Appeals

Janet K. Adachi, Selectmen Liaison
Adam Hoffman
Ye Emilie Ying
Ken Kozik
Suzanne Buckmelter, Associate

6/30/21
6/30/21
6/30/19
6/30/19